Uskutoční sa v sobotu 31.OKTÓBRA a v nedeľu 1. NOVEMBRA 2020. Pravdepodobne bude aj druhé kolo, ale zatiaľ presný termín nie je zverejnený. Testovať sa bude v čase od 7.00 hod do 22.00 hod. Posledný odber bude o 21.30 hod., aby ho stihli vyhodnotiť.
Ako prebieha testovanie? Na začiatku testovania je administratíva. Preukážete sa občianskym preukazom, dieťa kartičkou poistenca. V odbernom tíme zapíšu údaje – meno, priezvisko, trvalý pobyt – a vypýtajú si aj telefónne číslo. Dostanete dve čísla, na základe ktorých urobia test a vydajú výsledok. Pošlú vás vysmrkať sa, vydezinfikovať si ruky a pristúpite na ster. Odovzdáte prvé číslo. Zdravotník vás vyzve, aby ste si dali rúško pod nos, ústa môžu ostať zakryté. Paličkou z jednej nosnej dierky urobí ster, trvá to zhruba desať sekúnd. Následne musíte počkať na výsledky. Keď zavolajú vaše číslo, prídete si po výsledok, dostanete ho v zalepenej obálke.
Ako rýchlo sa dozviem výsledok?
Vyhodnotenie antigénového testu trvá 15 až 30 minút. Dozviete sa ho rovno na mieste. Dostanete ho v zalepenej obálke, aby výsledok nik iný nevidel.
Mám prísť nalačno?
Hodinu pred odberom by človek nemal jesť ani fajčiť. Nemal by používať ani spreje a kvapky do nosa, mohli by ovplyvniť výsledky testu.
Kto sa musí dať otestovať?
Testovanie je dobrovoľné, ale kto sa testovať nepôjde, bude mať menšie možnosti na pohyb. Napríklad nebude môcť ísť do práce alebo zaviesť dieťa do školy. – Testovania sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov. – Ľudia v domovoch sociálnych služieb či hospitalizovaní v nemocniciach budú testovaní priamo v zariadeniach. – Testovanie vláda neodporúča ani ľuďom so zdravotnými problémami alebo seniorom. – Zjednodušene, ak niekto môže ostať v izolácii, na testy ísť nemusí. Nie je to však udelenie výnimky, varuje ministerstvo obrany SR.- Ak teda senior na testovanie nepôjde, nebude môcť ísť napríklad na poštu, do banky, autoservisu či na čerpaciu stanicu. Do potravín či k lekárovi ísť môže aj bez negatívneho výsledku testu.
Zdroj odpovedí: Denník N